Product Description
CHROMAFIL PA-45/25
Syringe filter, color coded, CHROMAFIL PA, 0.45 µm
Features
- Recommended Applications: Suitable for HPLC columns packed with particles > 3 µm, GC, SFC;For filtration of medium polar organic-aqueous liquids
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Selling Unit | 100 pieces |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 0.45 µm |
| Dead Volume | 80 µL |
| Membrane Properties | Hydrophilic |
| Membrane Type | Polyamide (PA) |
| Color Code (Top) | Colorless |
| Color Code (Bottom) | Green |
| Sample Volume | 5-100 mL |
| Binding Capacity | Moderate–high |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Luer tip (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, color coded |
| Code Type | Color coded |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 25 mm |
| Effective Membrane Diameter | 22 mm |
| Effective Filtration Area | 3.8 cm² |