Product Description
CHROMAFIL Xtra CA-45/13
Syringe filter, labeled, CHROMAFIL Xtra CA, 0.45 µm
Features
- Recommended Applications: Suitable for HPLC columns packed with particles > 3 µm, GC, SFC;Filtration of water-soluble oligomers and polymers, especially suited for biological macromolecules
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 0.45 µm |
| Dead Volume | 30 µL |
| Membrane Properties | Hydrophilic |
| Membrane Type | Cellulose acetate (CA) |
| Color Code (Top) | Labeled |
| Color Code (Bottom) | Colorless |
| Sample Volume | 1 ≤ 5 mL |
| Binding Capacity | Very low (21 µg / 25 mm) |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Luer tip (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, labeled |
| Code Type | Labeled |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 13 mm |
| Effective Membrane Diameter | 15.6 mm |
| Effective Filtration Area | 1.9 cm² |