Product Description
Combi SC N8: 70213 + 70245
Combipack vial-closure (70213 + 70245), 10x100 pieces each
Features
- Recommended Applications: GC, HPLC
- Scope of Delivery: 10x100 each of 70213 and 70245
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Small |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 70213, closure 70245 |
| Nominal Diameter | N 8 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 1 Set(s) |
| Cap Color | Black |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polypropylene |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Screw closure |
| Septa Color | White/red |
| Closure REF | 70245 | SC N8-H, blk, Sil w/PTFE r, 45°, 1.3 |
| Vial REF | 70213 | Vial N8-1.5, SC, c, 11.6x32, flat |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 1.3 mm / 51,2 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE |
| Combination Type | Combi pack |
| Assembly Process | Assembled |