Product Description
CHROMAFIL GF-100/15 MS
Syringe filter, color coded, CHROMAFIL GF, 1 µm
Features
- Recommended Applications: Inert filter;Allows higher flow rates than small pore filters;As prefilters for other CHROMAFIL syringe filters;For solutions with high loads of particulate matter or for highly viscous solutions (e.g., soil samples, fermentation broths)
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 1 µm |
| Membrane Properties | Hydrophilic |
| Membrane Type | Glass fiber (GF) |
| Color Code (Top) | Blue |
| Color Code (Bottom) | Colorless |
| Sample Volume | 1 ≤ 5 mL |
| Binding Capacity | Moderate–high |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Minispike (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, color coded |
| Code Type | Color coded |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 15 mm |
| Effective Membrane Diameter | 15.6 mm |
| Effective Filtration Area | 1.9 cm² |