Product Description
CHROMAFIL PTFE-20/3
Syringe filter, color coded, CHROMAFIL PTFE, 0.2 µm
Features
- Recommended Applications: Nonpolar samples;Very resistant towards all kinds of solvents as well as acids and bases;Suitable for UHPLC, core-shell and HPLC columns packed with particles < 3 µm, GC, SFC, …
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 0.2 µm |
| Dead Volume | 5 µL |
| Membrane Properties | Hydrophobic |
| Membrane Type | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Color Code (Top) | Colorless |
| Color Code (Bottom) | Colorless |
| Sample Volume | ≤ 1 mL |
| Binding Capacity | Moderate–high |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Luer tip (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, color coded |
| Code Type | Color coded |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 3 mm |
| Effective Membrane Diameter | 3 mm |
| Effective Filtration Area | 0.07 cm² |