Product Description
CHROMAFIL RC-20/15 MS, BIGbox
Syringe filter, color coded, CHROMAFIL RC, 0.2 µm
Features
- Recommended Applications: Suitable for UHPLC, core-shell and HPLC columns packed with particles < 3 µm, GC, SFC;Suitable for aqueous, polar, hydrophilic as well as mid-polar samples with low particle-load
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Selling Unit | 800 Piece(s) |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 800 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 0.2 µm |
| Membrane Properties | Hydrophilic |
| Membrane Type | Regenerated cellulose (RC) |
| Color Code (Top) | Yellow |
| Color Code (Bottom) | Blue |
| Binding Capacity | Low (84 µg / 25 mm) |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Minispike (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, color coded |
| Code Type | Color coded |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 15 mm |
| Effective Membrane Diameter | 15.6 mm |
| Effective Filtration Area | 1.9 cm² |