Product Description
CHROMAFIL Xtra GF/PTFE-20/25
Syringe filter (combi), CHROMAFIL Xtra GF / PTFE, 1 µm / 0.2 µm
Features
- Recommended Applications: Very resistant towards all kinds of solvents as well as acids and bases;Inert filter;For solutions with high loads of particulate matter or for highly viscous solutions (e.g., soil samples, fermentation broths)
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membranes |
| Membrane Pore Size | 1 µm / 0.2 µm |
| Dead Volume | 80 µL |
| Membrane Properties | Hydrophilic - hydrophobic |
| Membrane Type | Combi - Glass fiber (GF) / Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Color Code (Top) | Labeled |
| Color Code (Bottom) | Colorless |
| Sample Volume | 5-100 mL |
| Binding Capacity | Moderate–high |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Luer tip (bottom) |
| Product Type | Syringe filter (combi) |
| Code Type | Labeled |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 25 mm |
| Effective Membrane Diameter | 22 mm |
| Effective Filtration Area | 3.8 cm² |