Product Description
CHROMAFIL Xtra PVDF-20/25
Syringe filter, labeled, CHROMAFIL Xtra PVDF, 0.2 µm
Features
- Recommended Applications: Suitable for 100 % aqueous, polar, hydrophilic samples with low particle-load;Water-soluble oligomers and polymers like proteins;Hydrophilic membrane for UHPLC, core-shell and HPLC columns packed with particles < 3 µm, GC, SFC
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Selling Unit | 100 pieces |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) housing with filter membrane |
| Membrane Pore Size | 0.2 µm |
| Dead Volume | 80 µL |
| Membrane Properties | Hydrophilic |
| Membrane Type | Polyvinylidene difluoride (PVDF) |
| Color Code (Top) | Labeled |
| Color Code (Bottom) | Colorless |
| Sample Volume | 5-100 mL |
| Binding Capacity | Very low (20 µg / 25 mm) |
| Housing Type | Wheel-like shaped housing |
| Inlet | Luer lock (top) |
| Outlet | Luer tip (bottom) |
| Product Type | Syringe filter, labeled |
| Code Type | Labeled |
| Method | Filtration |
| Sterile | No |
| Filtration Type | 25 mm |
| Effective Membrane Diameter | 22 mm |
| Effective Filtration Area | 3.8 cm² |