Product Description
Combi CR N11: 702885 + 70256
Combipack vial-closure (702885 + 70256), 10x100 pieces each
Features
- Recommended Applications: GC
- Scope of Delivery: 10x100 each of 702892 and 70256
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702885, closure 70256 |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 1 Set(s) |
| Cap Color | Silver |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Aluminum |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Crimp closure |
| Septa Color | Red-orange/colorless |
| Closure REF | 70256 | CC N11-H, si, NR/But or/TEF, 45°, 1.0 |
| Vial REF | 702885 | Vial N11-1.5, CR, c, 11.6x32, fl., label |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 1.0 mm / 39,4 mil |
| Septa Material | Natural rubber/Butyl/TEF |
| Combination Type | Combi pack |
| Assembly Process | Assembled |