Product Description
Combi SR N11: 702712 + 702731
Combipack vial-closure (702712 + 702731), 10x100 pieces each
Features
- Recommended Applications: HPLC
- Scope of Delivery: 10x100 each of 702712 and 702731
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Snap ring vial / Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702712, closure 702731 |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 1 Set(s) |
| Cap Color | Transparent |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polyethylene (hard) |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Snap ring closure |
| Septa Color | Red-orange/colorless |
| Closure REF | 702731 | SR N11-H, tr, RR or/FEP, 45°, 1.0 |
| Vial REF | 702712 | Vial N11-1.5, SR, a, 11.6x32, fl., label |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 1.0 mm / 39,4 mil |
| Septa Material | Red Rubber/FEP |
| Combination Type | Combi pack |
| Assembly Process | Assembled |