Product Description
Insert 0.3, c, 6x40, metal spring req.
Micro-insert, N 13, 6.0x40.0 mm, 0.3 mL, conical, spring 702974 req., clear
Features
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100 x insert for screw neck vials N 13
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.3 mL |
| Vial Category | Micro-insert |
| Vial Diameter | 6.0 mm |
| Vial Dimensions | 6.0 mm x 40.0 mm |
| Vial Height | 40.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottom Shape | Conical, spring 702974 req. |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;VWR;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 13 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |