Product Description
PP Vial N9-0.2, SC, a,11.6x32,int.Ins.
Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, PP amber,w. integr. 0.2 mL con. glass insert
Features
- Additional Features: With integrated glass insert
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 9 PP screw neck vials with integrated glass insert
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | PP amber, with glass insert |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Conical insert inside |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |