Product Description
Vial N9-0.2, SC, a, 11.6x32, integ.Ins.
- Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, amber, with integr. 0.2 mL insert
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class, glass/glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom with conical insert inside |
| Writing Patch | No |
| Additional Features | With integrated glass insert |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Recommended Applications | Micro-sampling in GC and HPLC |
| Scope of Delivery | 100x N 9 glass screw neck vials with integrated glass insert |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 307.3 g / 0.68 lbs |
| Packaging Dimensions | 111 x 130 x 34 mm / 4.37 x 5.12 x 1.34 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |