Product Description
Vial N11-0.2, SR, a, 11.6x32, integ.Ins.
Snap ring/crimp neck vial, N 11, 11.6x32.0 mm, amber, with integr. 0.2 mL insert
Features
- Additional Features: With integrated glass insert
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 11 glass snap ring vials with integrated glass insert
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class, glass/glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Snap ring vial / Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom with conical insert inside |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |