Product Description
Vial N11-0.2,CR,c,11.6x32,integ.Ins.,lab
Crimp neck vial, N 11, 11.6x32.0 mm, clear, label, with integr. 0.2 mL insert
Features
- Additional Features: With integrated glass insert
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 11 glass crimp neck vials with integrated glass insert
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class, glass/glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom with conical insert inside |
| Writing Patch | Yes |
| Autosampler Compatibility | Agilent;CTC;Shimadzu;PerkinElmer;Varian;VWR;Dionex;Thermo Scientific |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |