Product Description
Vial N9-0.2, SC,c,11.6x32,integ.Ins.,lab
- Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, clear, with integr. 0.2 mL insert
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class, glass/glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom with conical insert inside |
| Writing Patch | No |
| Additional Features | With integrated glass insert |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Recommended Applications | Micro-sampling in GC and HPLC |
| Scope of Delivery | 100x N 9 glass screw neck vials with integrated glass insert |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 303 g / 0.67 lbs |
| Packaging Dimensions | 111 x 130 x 34 mm / 4.37 x 5.12 x 1.34 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |
Product Videos
Custom Field
UOM (Unit of Measure) PAC of 100 Piece(s)
Bottle Type Screw neck vial
Bottom Shape Flat bottom with conical insert inside
Vial Opening Not available or not applicable
Writing Patch No
Vial Material Clear glass, 1st hydrolytic class, glass/glass
Vial Height 32.0 mm
Vial Dimensions 11.6 mm x 32.0 mm
Recommended Applications Micro-sampling in GC and HPLC
Scope of Delivery 100x N 9 glass screw neck vials with integrated glass insert
Usable Volume 0.2 mL
Autosampler Compatibility Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters
Vial Diameter 11.6 mm
Additional Features With integrated glass insert
Nominal Diameter N 9
Vial Category Micro-vial
Silanized No
Storage Temperature 15–25 °C / 59–77 °F
Gross Weight 303 g / 0.67 lbs
Hazardous Material No Information available
Packaging Dimensions 111 x 130 x 34 mm / 4.37 x 5.12 x 1.34 Inch