Product Description
Pre-assembled: 702283 + 702813
Screw neck vial, N 9 (702283) with assembled conical insert (702813)
Features
- Additional Features: Conical insert inside
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 9 screw neck vials with pre-assembled glass insert
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 32 mm x 11.6 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom with conical insert inside |
| Autosampler Compatibility | For autosampler compatibility please refer to the appropriate screw neck vial 702283 |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |