Product Description
Pre-sealed: 702892 + 702823
Pre-sealed vial-closure combination crimp N 11 (702892 + 702823)
Features
- Recommended Applications: HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 11 crimp neck vials 702892 pre-sealed with 702823
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702892, closure 702823 |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Cap Color | Silver |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Aluminum |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Crimp closure |
| Septa Color | White/blue |
| Closure REF | 702823 | CC N11-H, si, Sil w/PTFE bl (+) 55°, 1.5 |
| Vial REF | 702892 | Vial N11-1.5, CR, a, 11.6x32, fl., label |
| Septa Hardness | 55° shore A |
| Septa Thickness | 1.5 mm / 59,1 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE, cross-slit |
| Combination Type | Pre-sealed vial-closure combination N 11 |
| Assembly Process | Assembled |