Product Description
Vial N11-1.1, CR, c, 11.6x32, in. funnel
Crimp neck vial, N 11, 11.6x32.0 mm, 1.1 mL, cone in solid glass bottom, clear
Features
- Additional Features: 15 µL funnel in solid glass bottom
- Recommended Applications: HPLC;GC;Reactions;Concentrations
- Scope of Delivery: 100x N 11 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.1 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Solid flat glass bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |