Product Description
Vial N11-1.5, CR, c, 11.6x32, flat, s.o.
Crimp neck vial, N 11, 11.6x32.0 mm, 1.5 mL, small opening, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: Not available or not applicable
- Recommended Applications: HPLC;GC
- Scope of Delivery: 100x N 11 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Small |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | PerkinElmer |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |