Product Description
Vial N18-20, SC, c, 22.5x75.5, rounded
Screw neck vial, N 18, 22.5x75.5 mm, 20.0 mL, rounded bottom, clear
Features
- Additional Features: No standardized thread design
- Recommended Applications: Headspace;SPME
- Scope of Delivery: 100x N 18 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 20.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 22.5 mm |
| Vial Dimensions | 22.5 mm x 75.5 mm |
| Vial Height | 75.5 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Rounded bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | PerkinElmer;Thermo Scientific;Varian;Agilent;CTC;Shimadzu |
| Nominal Diameter | N 18 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |