Product Description
Vial N20-24, SC, c, 22.7x86, flat
Screw neck vial, N 20, 22.7x86.0 mm, 24.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: 20-400 thread (GPI)
- Recommended Applications: Storage of liquid samples
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 24.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 22.7 mm |
| Vial Dimensions | 22.7 mm x 86.0 mm |
| Vial Height | 86.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Shimadzu ASI-L/ASI-V |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |