Product Description
Vial N24-60, SC, a, 27.5x140, flat
Screw neck vial, N 24, 27.5x140.0 mm, 60.0 mL, flat bottom, amber
Features
- Additional Features: 24-414 thread (GPI)
- Recommended Applications: Storage of liquid samples;TOC/VOC
- Scope of Delivery: 100x N 24 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 60.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 27.5 mm |
| Vial Dimensions | 27.5 mm x 140.0 mm |
| Vial Height | 140.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Agilent 7695A;Agilent/Tekmar SOLAtek 72;Agilent/Varian Archon Purge + Trap;Agilent/Tekmar AQUATek 70;Analytik Jena multi N/C 3000 (TOC);Dimatec Dimatoc 200 / 300 / 400;Dionex ASE 150/200/350;GE Instruments Sievers 900;Hach Lange IL 550 TOC-TN;IMT GmbH VSP4000;O.I. Analytical 1020A / 1088 / 1096+ / 4551A / 1552;Shimadzu ASI-V;Teledyne Tekmar STS 8000 TOC;Thermo Scientific HiPerTOC;Viscotek Vartex |
| Nominal Diameter | N 24 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |