Product Description
Vial N8-1.5, SC, c, 11.6x32, flat, label
- Screw neck vial, N 8, 11.6x32.0 mm, 1.5 mL, label, flat bottom, clear
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Small |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | Yes |
| Additional Features | 8-425 thread (GPI) |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR |
| Nominal Diameter | N 8 |
| Recommended Applications | HPLC;GC;Storage of liquid samples |
| Scope of Delivery | 100x N 8 glass screw neck vials |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 256.8 g / 0.56 lbs |
| Packaging Dimensions | 92 x 180 x 37 mm / 3.62 x 7.09 x 1.46 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |
Product Videos
Custom Field
UOM (Unit of Measure) PAC of 100 Piece(s)
Nominal Diameter N 8
Scope of Delivery 100x N 8 glass screw neck vials
Vial Height 32.0 mm
Vial Dimensions 11.6 mm x 32.0 mm
Vial Diameter 11.6 mm
Autosampler Compatibility Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR
Recommended Applications HPLC;GC;Storage of liquid samples
Vial Category Vial
Writing Patch Yes
Bottle Type Screw neck vial
Bottom Shape Flat bottom
Vial Material Clear glass, 1st hydrolytic class glass
Usable Volume 1.5 mL
Additional Features 8-425 thread (GPI)
Vial Opening Small
Storage Temperature 15–25 °C / 59–77 °F
Silanized No
Hazardous Material No Information available
Gross Weight 256.8 g / 0.56 lbs
Packaging Dimensions 92 x 180 x 37 mm / 3.62 x 7.09 x 1.46 Inch