Product Description
Vial N9-1.5, SC, a,11.6x32,fl.,label,sil
Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, 1.5 mL, label, flat bottom, amber, silanized
Features
- Additional Features: Silanized
- Recommended Applications: HPLC;GC;Phenols;Amino acids;Proteins;Polar substances;pH-sensitive samples
- Scope of Delivery: 100x N 9 silanized glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass, silanized |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | Yes |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;PerkinElmer (HPLC);Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | Yes |