Product Description
Container f. vials N13, 49 pos.
Vial container, max. diameter 15 mm, 49 pos. with lid and divider, stackable
Features
- Recommended Applications: Storage;Transportation;In the lab;In the freezer
- Scope of Delivery: 1 x vial container for vials with a maximal diameter of 15 mm
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Nominal Diameter | N 13 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 1 Piece(s) |
| Dimensions (LWH) | 130 mm x 130 mm x 50 mm |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) |
| Integrated Divider | Yes |
| Max Vial Diameter | 15 mm |
| Suitable for Freezers | Yes |
| Positions | 49.0 |
| Stackable | Yes |
| Lid Included | Yes |