Product Description
Insert small o-0.1, c, 5x31, con. 15mm
Micro-insert, N 8|N 11, 5.0x31.0 mm, 0.1 mL, conical, 15 mm tip, clear
Features
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100 x insert for small opening vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.1 mL |
| Vial Category | Micro-insert |
| Vial Diameter | 5.0 mm |
| Vial Dimensions | 5.0 mm x 31.0 mm |
| Vial Height | 31.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Small |
| Bottom Shape | Conical, 15 mm tip |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Autosamplers using 1.5 mL small opening vials |
| Nominal Diameter | N 8;N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |