Product Description
Insert wide o-0.25, c, 6x31, con. 12mm
Micro-insert, N 9|N 10|N 11, 6.0x31.0 mm, 0.25 mL, conical, 12 mm tip, clear
Features
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100 x insert for wide opening vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.25 mL |
| Vial Category | Micro-insert |
| Vial Diameter | 6.0 mm |
| Vial Dimensions | 6.0 mm x 31.0 mm |
| Vial Height | 31.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottom Shape | Conical, 12 mm tip |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | All autosamplers using 1.5 mL wide opening vials |
| Nominal Diameter | N 11;N 9;N 10 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |