Product Description
PP Insert wide o-0.1, tr, 5.7x29, spring
Micro-insert, N 9|N 10|N 11, 5.7x29.0 mm, 0.1 mL, conical, PP, spring
Features
- Additional Features: With integrated spring
- Recommended Applications: HPLC;Amines;Phenols;Proteins;AA;AAS;Analysis of polar compounds;CE;CE/MS;Heavy metal analysis;pH-sensitive samples;Micro-sampling in IC;Aqueous samples
- Scope of Delivery: 100 x PP insert for wide opening
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.1 mL |
| Vial Category | Micro-insert |
| Vial Diameter | 5.7 mm |
| Vial Dimensions | 5.7 mm x 29.0 mm |
| Vial Height | 29.0 mm |
| Vial Material | Polypropylene transparent |
| Vial Opening | Wide |
| Bottom Shape | Conical |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | All autosamplers using 1.5 mL wide opening vials |
| Nominal Diameter | N 11;N 9;N 10 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |