Product Description
PP Vial N11-0.3, SR, a, 11.6x32, cone
Snap ring/crimp neck vial, N 11, 11.6x32.0 mm, 0.3 mL, inner cone, PP amber
Features
- Additional Features: With inner cone
- Recommended Applications: HPLC;Amines;Phenols;Proteins;IC;AA;AAS;Analysis of polar compounds;CE;CE/MS;Heavy metal analysis;pH-sensitive samples;Aqueous samples;PFAS analysis
- Scope of Delivery: 100x N 11 PP snap ring vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.3 mL |
| Vial Category | Plastic vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Polypropylene amber |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Snap ring vial / Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Inner cone |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Varian;VWR;Agilent;CTC;Waters |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |