Product Description
PP Vial N11-0.2, SR, c,11.6x32,int.
Snap ring/crimp neck vial,N 11, 11.6x32 mm,PP tr.,w. integr. 0.2 mL glass insert
Features
- Additional Features: With integrated glass insert
- Recommended Applications: Micro-sampling in GC and HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 11 PP snap/crimp neck vials with integrated glass insert
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 0.2 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Polypropylene transparent, with glass insert |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Snap ring vial / Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Conical insert inside |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;PerkinElmer;Thermo Scientific;Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 11 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |