Product Description
PP Vial N9-0.7, SC, tr, 11.6x32, cyl.
- Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, 0.7 mL, round bottom insert, PP tr.
| Usable Volume | 0.7 mL |
| Vial Category | Plastic vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Polypropylene transparent |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | With round bottom insert |
| Writing Patch | No |
| Additional Features | With round bottom insert |
| Autosampler Compatibility | Dionex;PerkinElmer;Thermo Scientific;Knauer;Varian;VWR;Agilent;CTC;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Recommended Applications | HPLC;Amines;Phenols;Proteins;IC;AA;AAS;Analysis of polar compounds;CE;CE/MS;Heavy metal analysis;Aqueous samples;Analysis of pH-sensitive samples;PFAS analysis |
| Scope of Delivery | 100x N 9 PP screw neck vials |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 143.45 g / 0.32 lbs |
| Packaging Dimensions | 165 x 200 x 20 mm / 6.50 x 7.87 x 0.79 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |