Product Description
Pre-sealed: 702023 + 702168
Pre-sealed vial-closure combination screw N 24 (702023 + 702168)
Features
- Recommended Applications: EPA for VOC / TOC analyses
- Scope of Delivery: 100x N 24 screw neck vials 702023 pre-sealed with 702168
- Hazardous Material: No Information available
- Cap Features: With removable protection lid
Specifications
| Usable Volume | 40 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 27.5 mm |
| Vial Dimensions | 27.5 mm x 95 mm |
| Vial Height | 95 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702023, closure 702168 |
| Nominal Diameter | N 24 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Cap Color | White |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Screw closure |
| Septa Color | Natural/colorless |
| Closure REF | 702168 | SCB N24-H/protcap,w,Sil nat/PTFE,45°,3.2 |
| Vial REF | 702023 | Vial N24-40, SC, c, 27.5x95, flat |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 3.2 mm / 126 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE |
| Combination Type | Pre-sealed vial-closure combination N 24 |
| Assembly Process | Bonded |