Product Description
Pre-sealed: 702962 + 702926
Pre-sealed vial-closure combination screw N 13 (702962 + 702926)
Features
- Recommended Applications: GC, HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 13 screw neck vials 702962 pre-sealed with 702926
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 4.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 14.75 mm |
| Vial Dimensions | 14.75 mm x 45.0 mm |
| Vial Height | 45.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Not available or not applicable |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702962, closure 702926 |
| Nominal Diameter | N 13 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Cap Color | Black |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Screw closure |
| Septa Color | White/red |
| Closure REF | 702926 | SC N13-H, blk, Sil w/PTFE r, 45°, 1.3 |
| Vial REF | 702962 | Vial N13-4, SC, c, 14.75x45, flat |
| Septa Hardness | 40° shore A |
| Septa Thickness | 1.3 mm / 51,2 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE |
| Combination Type | Pre-sealed vial-closure N 13 |
| Assembly Process | Assembled |