Product Description
Pre-sealed: 702132 + 702058
Pre-sealed vial-closure combination screw N 24 (702132 + 702058)
Features
- Scope of Delivery: 100x N 24 screw neck vials 702132 pre-sealed with 702058
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 30.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 27.5 mm |
| Vial Dimensions | 27.5 mm x 72.5 mm |
| Vial Height | 72.5 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702132, closure 702058 |
| Nominal Diameter | N 24 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Cap Color | White |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Screw closure |
| Septa Color | White/beige |
| Closure REF | 702058 | SCB N24-H, w, Sil w/PTFE bg, 45°, 3.2 |
| Vial REF | 702132 | Vial N24-30, SC, c, 27.5x72.5, flat |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 3.2 mm / 126 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE |
| Combination Type | Pre-sealed vial-closure combination N 24 |
| Assembly Process | Bonded |