Product Description
Vial N10-1.5, SC, c, 11.6x32, fl., label
- Screw neck vial, N 10, 11.6x32.0 mm, 1.5 mL, label, flat bottom, clear
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | Yes |
| Additional Features | 10-425 thread (GPI) |
| Autosampler Compatibility | PerkinElmer (HPLC);Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 10 |
| Recommended Applications | HPLC;GC |
| Scope of Delivery | 100x N 10 glass screw neck vials |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 274.9 g / 0.6 lbs |
| Packaging Dimensions | 93 x 176 x 39 mm / 3.66 x 6.93 x 1.54 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |