Product Description
Vial N15-12, SC, c, 18.5x66, flat
Screw neck vial, N 15, 18.5x66.0 mm, 12.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: 15-425 thread (GPI)
- Recommended Applications: Storage of liquid samples
- Scope of Delivery: 100x N 15 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 12.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 18.5 mm |
| Vial Dimensions | 18.5 mm x 66.0 mm |
| Vial Height | 66.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 15 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |