Product Description
Vial N15-8, SC, a, 16.6x61, flat
Screw neck vial, N 15, 16.6x61.0 mm, 8.0 mL, flat bottom, amber
Features
- Additional Features: 15-425 thread (GPI)
- Recommended Applications: Storage of liquid samples
- Scope of Delivery: 100x N 15 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 8.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 16.6 mm |
| Vial Dimensions | 16.6 mm x 61.0 mm |
| Vial Height | 61.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 15 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |