Product Description
Vial N20-10, CR, c, 20.5x54.5, fl., DIN
Crimp neck vial, N 20, 20.5x54.5 mm, 10.0 mL, flat bottom, flat neck, clear
Features
- Additional Features: Flat DIN crimp neck
- Recommended Applications: HPLC;Headspace
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 10.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 20.5 mm |
| Vial Dimensions | 20.5 mm x 54.5 mm |
| Vial Height | 54.5 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Varian 8410 Autoinjector |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |