Product Description
Vial N20-10, CR, c, 22.5x46,fl, DIN
Crimp neck vial, N 20, 22.5x46.0 mm, 10.0 mL, flat bottom, flat neck, clear
Features
- Additional Features: Flat DIN crimp neck
- Recommended Applications: Headspace
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 10.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 22.5 mm |
| Vial Dimensions | 22.5 mm x 46.0 mm |
| Vial Height | 46.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Agilent G1888A / HS7694 / 7697A;Dani HS39.50 / HS86.50 / Master AS;HTA HT200H (Shimadzu) / HT250D / HT280T / HT300L;Shimadzu HSS-2B;Thermo Trace 1300 Series;Varian Genesis |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |