Product Description
Vial N20-5, CR, a, 20.5x38, fl., DIN
Crimp neck vial, N 20, 20.5x38.0 mm, 5.0 mL, flat bottom, flat neck, amber
Features
- Additional Features: Flat DIN crimp neck
- Recommended Applications: HPLC;Headspace
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 5.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 20.5 mm |
| Vial Dimensions | 20.5 mm x 38.0 mm |
| Vial Height | 38.0 mm |
| Vial Material | Amber glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Varian 8400 / 8410 Autoinjector |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |