Product Description
Vial N22-15, SCV, c, 26x48, flat
Snap cap vial, N 22, 26.0x48.0 mm, 15.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: Not available or not applicable
- Recommended Applications: Storage of powdery samples
- Scope of Delivery: 100x N 22 glass snap cap vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 15.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 26.0 mm |
| Vial Dimensions | 26.0 mm x 48.0 mm |
| Vial Height | 48.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 3rd hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Snap cap vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 22 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |