Product Description
Vial N18-5, SCV, c, 20x40, flat
Snap cap vial, N 18, 20.0x40.0 mm, 5.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: Not available or not applicable
- Recommended Applications: Storage of powdery samples
- Scope of Delivery: 100x N 18 glass snap cap vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 5.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 20.0 mm |
| Vial Dimensions | 20.0 mm x 40.0 mm |
| Vial Height | 40.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 3rd hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Snap cap vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Nominal Diameter | N 18 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |