Product Description
Vial N8-1.1, SC, c, 11.6x32, con.
Screw neck vial, N 8, 11.6x32.0 mm, 1.1 mL, conical, clear
Features
- Additional Features: 8-425 thread (GPI)
- Recommended Applications: HPLC;GC
- Scope of Delivery: 100x N 8 glass screw neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Small |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Conical |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Dionex;VWR |
| Nominal Diameter | N 8 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |