Product Description
Vial N8-1, SV, c, 8.2x40, flat
Shell vial, N 8, 8.2x40.0 mm, 1.0 mL, flat bottom, clear
Features
- Additional Features: Not available or not applicable
- Recommended Applications: HPLC
- Scope of Delivery: 100x N 8 glass shell vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 8.2 mm |
| Vial Dimensions | 8.2 mm x 40.0 mm |
| Vial Height | 40.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Shell vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 8 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |