Product Description
Vial N9-1.1, SC, c, 11.6x32, in. funnel
- Screw neck vial, N 9, 11.6x32.0 mm, 1.1 mL, cone in solid glass bottom, clear
| Usable Volume | 1.1 mL |
| Vial Category | Micro-vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Solid flat glass bottom |
| Writing Patch | No |
| Additional Features | 15 µL funnel in solid glass bottom |
| Autosampler Compatibility | Dionex;Thermo Scientific;Knauer;Varian;VWR;Agilent;CTC;Shimadzu;Waters |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Recommended Applications | HPLC;GC;Reactions;Concentrations |
| Scope of Delivery | 100x N 9 glass screw neck vials |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| Hazardous Material | No Information available |
| Gross Weight | 312.8 g / 0.69 lbs |
| Packaging Dimensions | 93 x 180 x 39 mm / 3.66 x 7.09 x 1.54 Inch |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |