Product Description
Pre-sealed: 702283 + 702026
Pre-sealed vial-closure combination screw N 9 (702283 + 702026)
Features
- Recommended Applications: HPLC;GC
- Scope of Delivery: 100x N 9 screw neck vials 702283 pre-sealed with 702026
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 1.5 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 11.6 mm |
| Vial Dimensions | 11.6 mm x 32.0 mm |
| Vial Height | 32.0 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Vial Opening | Wide |
| Bottle Type | Screw neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Autosampler Compatibility | see vial 702283, closure 702026 |
| Nominal Diameter | N 9 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Cap Color | Blue |
| Cap Hole | Yes |
| Cap Material | Polypropylene (PP) |
| Magnetic Closure | No |
| Closure Type | Screw closure |
| Septa Color | Beige/white |
| Closure REF | 702026 | SCB N9-H, bl, Sil bg/PTFE w, 45°, 1.3 |
| Vial REF | 702283 | Vial N9-1.5, SC, c, 11.6x32, flat, label |
| Septa Hardness | 45° shore A |
| Septa Thickness | 1.3 mm / 51,2 mil |
| Septa Material | Silicone/PTFE |
| Combination Type | Pre-sealed vial-closure combination N 9 |
| Assembly Process | Bonded |