Product Description
Rack f. HS vials N18 + N20, 36 pos.
Vial racks, max. diameter 23.1 mm, 36 pos., stackable (if empty)
Features
- Recommended Applications: Storage;Transportation;In the lab
- Scope of Delivery: 5 x vial racks for vials with a maximal diameter of 23.1 mm
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Nominal Diameter | N 20;N 18 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 5 Piece(s) |
| Dimensions (LWH) | 323 mm x 91 mm x 30 mm |
| Hardware Material | Polypropylene (PP) |
| Integrated Divider | No |
| Max Vial Diameter | 23 mm |
| Suitable for Freezers | No |
| Positions | 36.0 |
| Stackable | Yes (only when empty) |
| Lid Included | No |