Product Description
Vial N20-5, CR, c, 21.7x38.2,fl, HS
Crimp neck vial, N 20, 21.7x38.25 mm, 5.0 mL, flat bottom, beveled neck, clear
Features
- Additional Features: Beveled HS crimp neck
- Recommended Applications: Karl-Fischer-Titration
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 5.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 21.7 mm |
| Vial Dimensions | 21.7 mm x 38.25 mm |
| Vial Height | 38.25 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Flat bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Metrohm 815 Robotic USB Sample Processor XL;815 Robotic USB Sample Processor;901 Titrando;874 USB Oven Sample Processor;889 IC Sample Center;12 Position Rack |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |