Product Description
Vial N20-6, CR, c, 22x38.25, r, HS
Crimp neck vial, N 20, 22.0x38.25 mm, 6.0 mL, rounded bottom, bev. neck, clear
Features
- Additional Features: Beveled HS crimp neck
- Recommended Applications: HPLC;Headspace
- Scope of Delivery: 100x N 20 glass crimp neck vials
- Hazardous Material: No Information available
Specifications
| Usable Volume | 6.0 mL |
| Vial Category | Vial |
| Vial Diameter | 22.0 mm |
| Vial Dimensions | 22.0 mm x 38.25 mm |
| Vial Height | 38.25 mm |
| Vial Material | Clear glass, 1st hydrolytic class glass |
| Bottle Type | Crimp neck vial |
| Bottom Shape | Rounded bottom |
| Writing Patch | No |
| Autosampler Compatibility | Beckman Triathlon;Knauer K-3800 (Basic Marathon) / Smartline K-3950;PerkinElmer Series 200 25 + 85 vial tray / HS 6;HS40 / HS100 / HS101 / Turbomatrix™ HS16 / HS40 / HS 40 XL / HS40 Trap / ISS-100 + 200 + 225;85 vial tray;Spark/Varian Marathon Basic Präp King 48 vial tray;Dionex AS-AP;UltiMate WPS-3000;Thermo Scientic Trace 1300 Series;Varian ProStar 400 48 vial tray/ ProStar 420 Super-LSV 32 vial tray |
| Nominal Diameter | N 20 |
| Storage Temperature | 15–25 °C / 59–77 °F |
| UOM (Unit of Measure) | PAC of 100 Piece(s) |
| Silanized | No |